Skip to content
Nyheter

Köp nu, betala senare

Snabba leveranser

Öppet köp i 30 dagar

Lightbone Pendel Medium, Blå Ek
Nyhet!
Oblure - skandinavisk belysningOblure - skandinavisk belysning

Lightbone Pendel Medium, Blå Ek

9 900 kr
Lightbone pendel Medium från Oblure har en segmenterad form inspirerad av bambu där trä, opalglas och mässingsdetaljer samspelar i en harmonisk helhet.
Leveranstid:  3-4 veckor
Finns varan i butik?

Lightbone Pendel Medium

9 900 kr

Fri frakt över 499 kr*
10 dagars prisgaranti
Smidig checkout med Swish
Fri frakt!

Produktinformation

Lightbone pendel Medium från Oblure har en segmenterad form inspirerad av bambu där trä, opalglas och mässingsdetaljer samspelar i en harmonisk helhet. Lampan kombinerar en central opalglaskupa med ett integrerat downlight i den nedre delen, vilket ger både allmänljus och riktat ljus under armaturen. Den kan monteras som klassisk pendel eller direkt mot taket och de naturliga variationerna i det linoljebehandlade träet gör varje lampa unik.
Formgivning av Fredrik Färg & Emma Marga Blanche.

Om pendeln från Oblure


- Design inspirerad av bambuns organiska segment.
- Varm kombination av trä, opalglas och massiv mässing.
- Dubbel ljusfunktion med både omgivningsljus och integrerat downlight.
- Kan användas både som pendel och monterad direkt mot taket.
- Naturligt material med vackra, unika skiftningar i träet.

Egenskaper

#rum21
Om varumärket
Oblure är ett svenskt företag som tillverkar belysning av högsta klass. Oblure har fått sin inspiration från skandinavisk design som är minimalistisk, enkel och funktionell men vill samtidigt addera något mer. Namnet Oblure kommer från engelskan ”object” och ”allure” som betyder lockande objekt, och det är precis det som dem vill skapa - belysning som lockar med en vacker och funktionell design.